Keski-Suomen kissayhdistyksen 107. ja 108. kansainväliset kissanäyttelyt 16. ja 17.5.2026 Laukaassa
Näyttelypaikka: Peurunka Areena, Peurungantie 85, 41340 Laukaa
Sisäänkäynti: Karttaan merkitystä Kylpylä Spa ovesta ja sisällä heti oikealle rokotustarkastus- / eläinlääkärijonoon. Ulko-oven eteen on mahdollista jättää tavaroita, mutta autot tulee siirtää purkamisen jälkeen parkkipaikoille.
Parkkipaikat: Kartassa näkyvät P-merkillä merkityt parkkipaikat. Auton voi jättää Peurungantien oikealla puolella oleville paikoille sekä tien varteen. Vasemmalla olevat paikat ovat varatut hotellin asiakkaille. HUOM! Peurungan piha-alueella on viikonlopun aikana koiratapahtuma, joten pihoilla saattaa olla normaalia enemmän autoja, parkkipaikkoja riittää kuitenkin kaikille.
LA
8.00-9.00 Eläinlääkäritarkastus ja ilmoittautuminen
9.00-9.15 Kes-Kis vuoden kissojen palkitseminen
9.30 Arvostelut alkavat
10.00-14.00 Yleisöaika
n. 15.00 Paneeli alkaa
n.16.00 Näyttely päättyy
SU
8.00-9.00 Eläinlääkäritarkastus ja ilmoittautuminen
9.00-9.15 Kes-Kis vuoden kissojen palkitseminen
9.30 Arvostelut alkavat
10.00-13.00 Yleisöaika
n. 14.00 Paneeli alkaa
n. 15.00 Näyttely päättyy
Näyttelyiden nimet ovat 107 Päijänne ja 108 Keitele.
Ohessa muutamia näyttelyn kulun kannalta tärkeitä tietoja. Jos tarvitset lisätietoja tai muuta apua, toimihenkilömme auttavat mielellään ja vastaavat kysymyksiin.
Ensikertalaisena kissanäyttelyssä? Näyttelymentorimme Kati auttaa, kati.marjala(at)keskis.net
Eläinlääkäritarkastus
Eläinlääkäritarkastus suoritetaan pistokokein. Kaikilta kissoilta tarkastetaan näyttelysääntöjen mukaiset rokotukset ja todistukset, katso Tiedote näyttelykissan rokotuksista – Suomen Kissaliitto . Rokotustodistuksesta on löydyttävä viimeinen rokotuspäivä sekä viimeinen voimassaolopäivä. Viimeinen rokotuspäivä lauantain osalta oli pe 1.5. ja sunnuntain osalta la 2.5. Kaikilla näyttelyyn osallistuvilla kissoilla on oltava mikrosiru.
Eläinlääkärintarkastus ja ilmoittautuminen tapahtuu la ja su klo 8.00 – 9.00, paikalla on oltava viimeistään viimeisenä ilmoitettuna aikana. Mikäli kissa ei läpäise eläinlääkärintarkastusta, tulee se toimittaa pois näyttelypaikalta. (Ei soveltuvaa tilaa eläinlääkärin hylkäämille kissoille.) Tartuntavaaran vuoksi hylättyjen kissojen kanssa samassa taloudessa asuvat kissat eivät voi myöskään ottaa osaa näyttelyyn.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen tapahtuu heti näyttelyhallin sisäpuolella.
Kissan tiedot
Tarkista kissasi tiedot vahvistuskirjeestä sekä näyttelypäivänä näyttelyluettelosta. Luettelo on sähköinen ja QR-koodin sille löydät näyttelypaikalta. Etukäteen tilatun luettelon saat nimeä vastaan ruusukepöydästä. Jos tiedoissa on korjattavaa, ilmoita siitä viipymättä näyttelysihteerille sähköpostitse show(at)keskis.net tai näyttelypäivänä ennen kissan arvostelun alkua sihteeristöön. Vastuu kissan oikeasta kilpailuluokasta ja mahdollisen kontrasigneerauksen pyytämisestä on kissan omistajalla. Kontrasigneeraus tulee pyytää tuomarilta arvostelutilanteen aikana.
HUOM! Kissasi kilpailunumeron löydät etukäteen Omakissasta, Näyttelyt-sivulta klikkaamalla näyttelymme riviä tai vahvistuskirjeestä.
Kissojen hyvinvointi ja häkkipaikat
Häkkipaikkoja ei ole numeroitu. Omien tavaroiden on mahduttava tarjoamamme häkkipaikan alle, sillä turvallisuussyistä kulkuväylät on pidettävä vapaina.
Yhdistyksen tarjoaman häkin koko on 65x65x56cm, myös oman häkin on sovittava tähän tilaan. Oman häkin minimikoko on 50 cm x 50 cm x 50 cm.
Kaikilla kissoilla on oltava mahdollisuus kissanvessaan ja raikkaaseen veteen päivän aikana. Hyvinvointivastaava tarkistaa pistokokein, että ohjeita noudatetaan. Kissanäyttelyiden yleiset hygieniaohjeet löytyvät: Yleiset hygieniaohjeet kissanäyttelyyn – Suomen Kissaliitto .
Numerolappuja ja tusseja löytyy infopöydän läheltä.
HUOM! Otathan omat hiekat mukaan. Näyttelyssä ei ole tarjolla hiekkaa.
Arvostelu, tuomarin parhaiden valinta ja paneelit
Arvostelut alkavat la ja su klo 9.30.
HUOM! Näyttelyssä 108 Keitele arvostelujärjestys on käänteinen. Seuraathan arvostelujen kulkua ja ilmoitathan tarvittaessa assistentille, jos tulee päällekkäisyyksiä.
Seuraa päivän molempien näyttelyiden tuomareiden arvosteluja ja tuo oma kissasi arvosteluun ajallaan, jotta näyttelyt etenevät sujuvasti. Tuomarin paras -valinnat tehdään heti laatuarvostelujen jälkeen. Tuomarin paras -valintojen ja paneelin välissä on tauko.
Mikäli kissasi valmistuu ensimmäisestä arvostelusta, tule ilmoittamaan siitä heti sihteeristöön. Näin kissasi luokkamuutos saadaan tehtyä nopeasti ja varmistetaan kissan oikea kilpailuluokka seuraavassa näyttelyssä.
Kuulutuksia seuraamalla selviää paneelin tarkempi alkamisaika sekä paneelijärjestys.
Kissan esittelijällä tulee olla kissan numero näkyvässä paikassa aina, kun kissa viedään tuomarille arvosteluun, VP- ja TP-valintoihin tai paneelipaikalle.
Näyttely päättyy lauantaina noin klo 16.00 ja sunnuntaina noin klo 15.00. Aikaisempi poistumislupa myönnetään kissoille, jotka eivät jatka paneelissa kilpailua. Seuraathan kuulutuksia. Paneelin aikana ei saa poistua.
Arvostelusetelit
Arvostelusetelit voi noutaa sihteeristön lähistöltä. Ruusukepöydästä saat arvosteluseteliä näyttämällä kissallesi ruusukkeen. Valmistumisruusukkeet ovat vaihdettavissa leimoihin. Kaikki ruusukkeet ovat maksuttomia.
KISU RY
Kissojen suojelu – Kisu ry:n tarkoituksena on auttaa hädänalaisia kissoja, etsiä kodittomille kissoille uusi koti, sekä edistää eläinsuojelutyötä. Yhdistys toimii Pirkanmaalla, Uudellamaalla ja Keski-Suomessa. Kisu ry:llä ei ole toimitiloja, vaan kissat asustavat yhdistyksen vapaaehtoisten luona ensikodeissa, kunnes ovat valmiita muuttamaan uusiin, loppuelämän koteihinsa. Olemme paikalla koko näyttelyviikonlopun. Tule moikkaamaan meitä yhdistyspöydällemme. Voit tukea toimintaamme tuomalla kissanruokaa keräyspisteellemme, tekemällä pöydästä kannatustuoteostoksia tai jättämällä roposen keräyslippaaseen. Kerromme mielellämme myös lisää ensikotitoiminnasta. Kiitos, kun autat hädänalaisia. Kisu-kissat kiittävät!
Ravintolat ja kahvilat
Bistro Nemo
Bistro ja Allasbar – Peurunka
Kahvilapalvelut la ja su klo 9.00-21.00,
ruoka 12.00-21.00
Pata&Pannu
Lounasravintola
Aamiainen tarjolla klo 7.00-10.00
Kotiruokalounas klo 11.00-13.00, hinta 14,50 €
Respassa on myynnissä kahvia automaatissa, myös hotelliaamiainen on mahdollista ostaa.
Talkoot
Olet lämpimästi tervetullut näyttelymme pystytystalkoisiin perjantaina 15.5 n. Klo 18 alkaen. Mikäli osallistut perjantaina talkoisiin ja kissasi osallistuu näyttelyyn lauantaina, voit sisustaa kissallesi häkin valmiiksi. Näyttelyn purkutalkoot alkavat sunnuntaina heti näyttelyn päätyttyä. Tervetuloa auttamaan näyttelyn pystyttämisessä ja purkamisessa!
Lisätietoja
Näyttelypäällikkö: Tuukka Ristimäki, tuukka.ristimaki(at)keskis.net, puh. 050 3541444, yhteydenotot mieluiten sähköpostilla
Näyttelysihteerit Susanna Ristimäki ja Elina Järvinen show(at)keskis.net
Tervetuloa Laukaaseen!

