|
|
Historia
Pitkäturkkinen persialainen on nimensä mukaisesti kotoisin muinaisesta Persiasta. 1500-luvulla tämä haareminaisten suloinen lemmikki alkoi levitä myös Eurooppaan ja ensimmäiset yksilöt tuotiin Italiaan, Ranskaan ja Englantiin. Euroopasta rotu levisi 1800-luvulla Amerikkaan, jossa siitä tuli heti suosittu. Ensimmäinen Suomessa rekisteröity rotukissa oli persialainen ja siitä lähtien rotu on ollut ylivoimaisesti suosituin kissarotu maassamme.
Kuvaus
Persialainen on suuri tai keskikokoinen kissa. Lyhyen tukevassa vartalossa on matalat jalat. Rintakehä on leveä, hartiat ja takamus lihaksikkaat. Jalat ovat vahvat ja paksut, tassut suuret, tanakat ja pyöreät. Hännän tulee olla lyhyt ja tuuhea. Pitkässä ja tuuheassa turkissa on hieno silkkinen laatu. Olkapäillä ja rinnassa tulee olla runsas kauluri.
Kissan pää on pyöreä ja massiivinen, kallo vahva ja leveä. Posket ovat täyteläiset ja otsa pyöreä. Nenän tulee olla lyhyt ja leveä. Silmät ovat pyöreät, suuret ja avoimet. Niiden pitää olla kirkkaat ja kaukana toisistaan. Matalat korvat sijaitsevat kaukana toisistaan pään sivulla. Ne ovat pienet, pyöreäkärkiset ja niissä on hauskat korvatupsut.
Persialaisten viisi pääluokkaa
Luonne
Persialaiset ovat rotukissoista rauhallisimpia ja tarvitsevat runsaasti hoitoa, ennen muuta pitkän silkkisen turkkinsa takia. Persialainen sopii erinomaisesti ns. kerrostalokissaksi hiljaisen äänensä takia. Luonteeltaan kissat ovat avoimia, uteliaita ja rohkeita. Ovikellon soidessa persialainen on ensimmäisenä tervehtimässä saapuvaa vierasta, ja odottaa varauksetta silitystä oudoltakin ihmiseltä. Kissat ovat hellyttävän leikkisiä läpi koko elämänsä, ja sopeutuvat koiriin ja lapsiin ällistyttävän nopeasti. Kaiken kaikkiaan persialainen on seurakissa, se tarvitsee huomiota ja perheensä rakkautta ollakseen onnellinen. Se osallistuu mielellään kodin kaikkiin askareisiin - siivouksesta ruuanlaittoon. Pitkiä aikoja yksin oleva persialainen masentuu ja menettää ruokahalunsa. Persialaisen paras ystävä on oma ihminen tai toinen persialainen.
Exotic
Exoticin rotumääritelmä on
muuten samanlainen kuin persialaisella, paitsi turkin osalta. Turkki on tiheä,
plyyshimäinen ja pehmeä. Se ei myötäile vartaloa vaan pohjavillan ansiosta on
kohollaan.
© Keski-Suomen
Rotukissayhdistys 2003-2007